zalany iPhone

Zalany iPhone – czy można go uratować?

Wiele osób po zalaniu iPhone’a traci nadzieję, że będzie w stanie go kiedykolwiek przywrócić do działania. Wybierając jednak profesjonalny serwis można zwiększyć szansę na uratowanie smartfona. Podpowiadamy, co zrobić z zalanym telefonem! 

 

Zalany iPhone – co robić? 

W pierwszej kolejności nie warto panikować, bo zalany iPhone da się jeszcze uratować!. Przede wszystkim wytrzyj telefon suchą szmatką i spróbuj odwrócić go tak, aby zalegająca woda mogła wypłynąć. Pod żadnym pozorem nie próbuj włączyć urządzenia, ponieważ może dojść do zwarcia! Najlepiej pozostawić telefon na przynajmniej 24 godziny w suchym miejscu. 

Dobrym pomysłem jest położenie na smartfona ryżu. Jego właściwości mogą spowodować, że nadmiar wilgoci zostanie usunięty. To jednak nie gwarantuje, że urządzenie będzie działać poprawnie. Po wykonaniu tych pierwszych kroków należy jak najszybciej udać się do profesjonalnego serwisu zajmującego się sprzętem Apple. Zalanego iPhone’a nie da się uratować na własną rękę. Tylko doświadczony serwisant będzie wiedział, co zrobić, aby postawić go na nogi. 

 

Czy serwis jest w stanie uratować zalanego iPhone’a? 

Tak naprawdę ta odpowiedź jest ściśle uzależniona od stanu smartfona. Serwis po otrzymaniu smartfona, wykona jego szczegółową diagnostykę. W pierwszej kolejności trzeba wymontować płytę główną. Aby zlokalizować uszkodzenia, trzeba obejrzeć ją pod mikroskopem. Pracownicy serwisu AppleFix powiedzieli nam, że większość zalanych płyt głównych można uratować. W takich sytuacjach liczy się przede wszystkim czas. Podzespoły zwykle dotyka zjawisko mikrokorozji, które jest bardzo groźne. 

Dodatkowo, diagnoza telefonu obejmuje również inne podzespoły takie jak bateria, wyświetlacz, głośnik oraz inne elementy. Po zakończeniu testów można stworzyć wycenę naprawy telefonu. Po akceptacji kosztów, serwisanci zajmą się naprawą. Okazuje się, że aż 90% iPhone’ów wraca do właścicieli w pełni sprawne! 

 

Jakie iPhone’y są narażone na zalanie? 

Tak naprawdę w przypadku każdego iPhone’a istnieje spore ryzyko, że może dojść do zalania podzespołów. Jednak w szczególności narażone na uszkodzenia są iPhone’y 6S i starsze. W tych modelach obudowa nie została zabezpieczona w żaden sposób, dlatego kontakt z cieczą jest dla podzespołów niezwykle groźny. 

Mimo zapewnień producenta, na zalanie są narażone również takie modele jak iPhone 7, iPhone X, czy iPhone X. Te smartfony dysponują certyfikatem wodoodporności, jednak nie gwarantuje on ochrony w 100%. Z tego powodu warto unikać kąpania się z telefonem, a także zabierania go ze sobą na basen czy plażę. Do serwisów trafiło już wiele takich modeli, które miały być wodoodporne. Warto również wspomnieć, że producent zalanych iPhone’ów nie obejmuje okresem gwarancyjnym. To oznacza, że trzeba naprawiać je na własny koszt!